Biletpro Loading
Lütfen Bekleyin. Yükleniyor...

Beylerbeyi Sarayı

En kolay uçak bileti için BiletPro !

Beylerbeyi Sarayı

Üsküdar’ın simgelerinden biri olan Beylerbeyi Sarayı, Osmanlı Dönemi’nde Sultan Abdülaziz tarafından, konukevi ve yazlık köşk olarak yaptırılmıştır. 1865 senesinde tamamlanan görkemli saray, yüzyıllardır Bizanslıların yaşamış olduğu tarihi bir arazide konumlanmıştır. Kompleks bir yapının ana binası olan Beylerbeyi Sarayı, Cumhuriyet Dönemi’nde de konukevi olarak hizmet vermiştir.

İstanbul saraylarının pek çoğunda olduğu gibi bunda da Balyan ailesinin imzası bulunur. Sarkis Balyan’ın eserlerinden biri olan saray, ince bir işçiliğin nadide eserlerindendir. İki katlı kagir yapı, Barok, Neo - Barok ve Osmanlı mimarisi özelliklerini bir arada taşır. Bodrum katına sahiptir ve giriş katında, suyu Marmara Denizi’nden alınan bir havuz bulunur.

Beylerbeyi Sarayı, Deniz Köşkleri olarak adlandırılan ve kameriyeyi andıran iki küçük köşk, set bahçeleri, Mermer Köşk, Sarı Köşk ve Has Ahır Köşkü ile aynı araziyi paylaşır. Saray binası, müze olarak gezilebilir. Sarayın en gizemli yapılarından biri olan Beylerbeyi Sarayı Tüneli, yapının tam altından geçer. Ortasında bir çeşmeye sahip olan 1832 tarihli tünel, Çengelköy ve Beylerbeyi arasındadır. Tünel, belirli aralıklarla yenileme çalışmalarına tabi tutulur. Kimi zaman sanat aktivitelerine tanık olan, kimi zaman ise tek yönlü araç trafiğine açılan tünel, tarihi havasını kaybetmemiş, eşsiz dokusuyla büyüleyici bir mirastır.

Beylerbeyi Sarayı için henüz yorum yazılmadı. İlk Yorumu Siz Yazın.