Biletpro Loading
Lütfen Bekleyin. Yükleniyor...

Dolmabahçe Sarayı

En kolay uçak bileti için BiletPro !

Dolmabahçe Sarayı

Beşiktaş’ın sembolü, İstanbul’un tarihi eserlerinden biridir Dolmabahçe Sarayı. İstanbul Boğazı’nı süsleyen, Üsküdar - Salacak’ın tam karşısında tüm heybeti ile dimdik ayakta duran Dolmabahçe Sarayı, İstanbul’u gezmeye başlayanların ilk duraklarından biridir.

Beşiktaş kıyısının doldurulup bahçeye dönüştürülmesi sebebiyle buraya Dolmabahçe adı verilmiştir. Sarayın bulunduğu alana ilk olarak II. Mahmut tarafından Beşiktaş Sarayı yapılmıştır. Sultan Abdülmecid tarafından ahşaptan yapılma Beşiktaş Sarayı yıktırılmış ve günümüzdeki saray inşa edilmiştir. Abdülmecid, Topkapı Sarayı’nda ayrılıp 1856 senesinde tamamlanan Dolmabahçe Sarayı’na taşınmıştır. Mimar Balyan ailesinin eserlerinden olan bu sarayın kapıları, yüzyıllar boyunca İstanbul’u ziyaret eden birçok önemli kişiye açılmıştır. Üç katlı sarayın 285 odası, 6 hamamı, 46 salonu bulunur. 

Mustafa Kemal Atatürk’ü de ağırlamış olan tarihi yapı, harf devrimi çalışmalarına tanıklık etmiştir. Dolmabahçe Sarayı, eşine az rastlanan nadide objelerle bezelidir. Her noktasında özenli bir işçiliğin göze çarptığı bu yapının bir kısmı müze olarak gezilebilir. Atatürk’ün vefat ettiği, haremlik bölümündeki 71. numaralı oda, sarayın en çok ilgi gören yerlerindendir.

Dolmabahçe Sarayı için henüz yorum yazılmadı. İlk Yorumu Siz Yazın.